Vektorius, kilęs iš lotyniško žodžio vector, reiškia vežėją ar nešėją, ir matematikos srityje jis žymi dydį, turintį tiek ilgį, tiek kryptį. Grafiškai vektoriai dažniausiai vaizduojami kaip tiesios atkarpos su rodyklėmis, kurios nurodo jų kryptį. Pavyzdžiui, fizikoje jėga yra klasikinis vektoriaus pavyzdys.
Vektorius gali būti apibūdinamas kaip narių rinkinys, kurį galima užrašyti kaip v vektorių su n skaičiais. Ši struktūra leidžia kompaktiškai užrašyti ir lengvai manipuliuoti dideliais skaičių rinkiniais. Geometriniu požiūriu, kiekvienas vektorius gali būti įsivaizduojamas kaip linija, jungiantis koordinačių pradžią su tašku, kurio koordinates nurodo vektoriaus nariai.
Vektoriaus daugyba su skaliaru yra kiekvieno vektoriaus nario daugyba iš skaliaro, rezultatas yra vektorius. Pavyzdžiui, jeigu turime vektorių v ir skaliarą c, tai cv yra naujas vektorius, kurio nariai yra c kartojami v narių.
Sudedant du vektorius, jų atitinkami nariai sumuojami atskirai. Ši operacija turi keletą savybių, tokių kaip komutatyvumas (pvz., u + v = v + u) ir asociatyvumas (pvz., (u + v) + w = u + (v + w)).
Skaliarinės sandaugos sąvoka glaudžiai susijusi su vektoriaus ilgio ir projekcijos sampratomis. Dviejų vektorių skaliarinė sandauga yra suma visų atitinkamų narių sandaugų, ir rezultatas yra skaliaras, o ne vektorius.
Vektoriaus ilgis, dar vadinamas norma, žymimas kaip ||v||. Jis gali būti apskaičiuotas naudojant Euklido normą, kuri yra Pitagoro teoremos pasekmė. Pavyzdžiui, turint vektorių a = (3, -2, 4), ilgio formulė yra ||a|| = √(3² + (-2)² + 4²).
Kampas tarp dviejų vektorių gali būti išreikštas per jų skaliarinę sandaugą. Jeigu kampas yra nulinis, tai vektoriai yra vienakrypčiai, o jeigu priešpriešiniai, kampas bus ištiestinis.
Vektorinė sandauga tarp dviejų vektorių rezultatas yra vektorius, kuris yra statmenas pirminiams vektoriams. Ši sandauga turi prasmę tik erdvėse, turinčiose daugiau nei du matavimus. Pavyzdžiui, vektorinė sandauga a × b gali būti interpretuojama kaip plotas, sudarytas iš paralelogramo, kurį formuoja vektoriai a ir b.
Mišri vektorių sandauga yra apibrėžiama kaip tūris, sudarytas iš trijų vektorių. Ši sandauga leidžia apskaičiuoti lygiagretainio gretasienio tūrį, naudojant mišrią sandaugą.
Vektorių samprata plačiai taikoma ne tik matematikoje, bet ir fizikoje, inžinerijoje, kompiuteriniuose moksluose ir daugelyje kitų sričių. Pavyzdžiui, grafiko kūrime, duomenų analitikoje ir net kasdienėje veikloje, kur būtina atsižvelgti į kryptis ir dydžius.
Vektoriai yra svarbūs matematikos elementai, leidžiantys apibūdinti ir analizuoti erdvinius dydžius. Jie sudaro pagrindą įvairioms matematinėms operacijoms ir teorijoms. Sužinoję apie jų savybes, galime geriau suprasti sudėtingesnes matematines koncepcijas.
Norėdami sužinoti daugiau apie vektorių taikymą, galite perskaityti mūsų straipsnį apie Funkcinius Stilius Kalboje.