Mildronatas, žinomas ir kaip meldonis, yra preparatas, sukurtas Latvijoje, kuris dažnai kelia diskusijų bangas dėl savo naudojimo sporte. Ivaras Kalvinis, šio preparato kūrėjas, tvirtina, kad mildronatas nėra dopingas, o veiksminga priemonė, skirta išemijos prevencijai sportininkams. Pasak jo, Pasaulinės kovos su dopingu agentūros (WADA) sprendimas įtraukti mildronatą į draudžiamų medžiagų sąrašą yra nepagrįstas.
Mildronatas dažniausiai vartojamas širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti, ypač esant lėtiniam širdies nepakankamumui. Jis veikia plečiant kraujagysles, didindamas anaerobinę glikolizę ir gerindamas ATP (adenozino trifosfato) gamybą, taip padedant organizmui geriau prisitaikyti prie fizinio krūvio.
Mildronatas veikia kaip riebalų rūgščių oksidacijos inhibitorius. Tai reiškia, kad jis sumažina riebalų rūgščių transportą į mitochondrijas, taip sumažindamas deguonies poreikį. Be to, jis padeda atstatyti pusiausvyrą tarp deguonies patekimo ir jo naudojimo ląstelėse, apsaugodamas jas nuo pažeidimų.
Mildronatas dažniausiai vartojamas širdies ligoms, tokioms kaip krūtinės angina ir širdies nepakankamumas, gydyti. Jis taip pat gali padėti gerinti kraujotaką ir mažinti nuovargį, todėl yra populiarus tarp sportininkų, siekiančių pagerinti savo fizinį pajėgumą.
WADA įtraukė mildronatą į draudžiamų medžiagų sąrašą 2016 metais, remdamasi įrodymais, kad kai kurie sportininkai jį naudojo siekdami pagerinti savo pasirodymus. Tarp garsiausių atvejų – Maria Sharapova, kuri pripažino vartojusi mildronatą dėl sveikatos problemų, tačiau galiausiai buvo diskvalifikuota.
Ivaras Kalvinis teigia, kad mildronato uždraudimas yra lobizmo rezultatas ir kad nėra mokslinio pagrindo, leidžiančio šį preparatą klasifikuoti kaip dopingą. Jis pabrėžia, kad mildronatas neturėtų būti vertinamas kaip preparatas, kurio tikslas – pagerinti sportininkų pasirodymą, o labiau kaip priemonė, padedanti apsisaugoti nuo širdies problemų intensyvaus fizinio krūvio metu.
Nors mildronatas paprastai yra gerai toleruojamas, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti šalutiniai poveikiai, tokie kaip:
Jeigu pasireiškia nepageidaujamas poveikis, svarbu pasitarti su gydytoju.
Mildronato dozę paprastai nustato gydytojas. Įprastinė paros dozė suaugusiems yra nuo 500 iki 1000 mg, ją galima padalyti į dvi dozes. Rekomenduojama vartoti ryte, kad būtų išvengta virškinimo trakto sutrikimų.
Mildronatas yra diskusijų objektas tiek medicinos, tiek sporto srityse. Jo nauda gydant širdies ir kraujagyslių ligas yra neabejotina, tačiau jo naudojimas sporte skatina etinių ir teisinių diskusijų. Svarbu, kad sportininkai ir pacientai būtų informuoti apie šio preparato poveikį ir galimus pavojus, o sprendimai dėl jo naudojimo turėtų būti grindžiami moksliniais įrodymais ir gydytojų rekomendacijomis.
Daugiau informacijos apie mildronatą ir jo taikymą galite rasti šiame straipsnyje.