Visuomeninio transporto ir darnaus judumo skatinimas yra aktuali tema, ypač atsižvelgiant į pastarųjų metų įvykius. Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) įgyvendina priemones, skirtas paskatinti gyventojus naudoti mažiau taršias transporto priemones, tokias kaip paspirtukai, dviračiai ir elektromobiliai. 2022 m. buvo numatytos kompensacijos, kurios padėjo gyventojams pasinaudoti šia iniciatyva.
Nuo 2022 m. birželio 10 d. iki 2023 m. birželio 10 d. gyventojai galėjo teikti paraiškas kompensacijoms gauti už įsigytas mažiau taršias transporto priemones. Iš viso buvo skirta 8 milijonai eurų šiai iniciatyvai, o kompensacijos dydis buvo iki 1000 eurų.
Norint pasinaudoti kompensacijomis, pareiškėjai turėjo atitikti tam tikrus reikalavimus:
Svarbu pažymėti, kad kiekvienas pareiškėjas galėjo pateikti prašymą tik vieną kartą. Jei kompensacija buvo išmokėta už tam tikrą transporto priemonę, jos su tuo pačiu VIN numeriu daugiau negalima kompensuoti.
Kompensacinės išmokos buvo taikomos šių išlaidų kategorijoms:
Šios išlaidos turėjo būti patvirtintos tinkamais dokumentais, tokiais kaip PVM sąskaitos faktūros arba kvitai.
Teikiant paraišką, reikėjo pridėti šiuos dokumentus:
Paraiškos buvo priimamos per Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS). Pareiškėjai galėjo teikti prašymus iki 2023 m. birželio 10 d. arba kol pakaks lėšų. Prašymų atrankos būdas buvo tęstinis, o lėšos buvo skiriamos pagal pirmumo tvarką.
Kompensacinė išmoka buvo apskaičiuojama pagal faktiškai patirtas išlaidas, tačiau neviršijant nustatytų maksimalių dydžių. Tai reiškia, kad pareiškėjai galėjo gauti iki 1000 eurų už mažiau taršias transporto priemones.
Paskatindama gyventojus pereiti prie mažiau taršių transporto priemonių, tokios iniciatyvos padeda ne tik sumažinti aplinkos taršą, bet ir gerina miestų gyvenimo kokybę. Gyventojai, kurie prisideda prie šios iniciatyvos, gali ne tik gauti finansinę paramą, bet ir prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo.
2021 m. buvo taikomos kompensacijos, skirtos gyventojams, kurie norėjo atsikratyti senų, taršių automobilių ir įsigyti mažiau taršias alternatyvas. Šios kompensacijos paskatino žmones investuoti į elektrinius automobilius, paspirtukus ir dviračius, taip sumažinant CO2 emisijas.
Kaip matome, per pastaruosius metus gyventojai aktyviai pasinaudojo šia programą ir gavo 12 mln. eurų kompensacijų už mažiau taršias transporto priemones. Taigi, šios iniciatyvos ne tik padeda didinti ekologinį sąmoningumą, bet ir skatina gyventojus aktyviau dalyvauti darnaus judumo sprendimuose.
Dėl išsamesnės informacijos apie kompensacijas ir jų teikimo procesą, galite apsilankyti APVIS svetainėje.