Diskoidinis Lupusas: Priežastys, Simptomai ir Gydymas

Diskoidinis lupusas, dar žinomas kaip lėtinis odos lupusas, yra autoimuninė liga, sukelianti odos pažeidimus. Šios žaizdos dažniausiai atsiranda ant galvos odos ar veido. Diskoidinės žaizdos paprastai nėra skausmingos ar niežtinčios, tačiau jų gydymas yra svarbus, kad būtų sumažinta odos vėžio rizika. Šiame straipsnyje aptarsime diskoidinio lupuso priežastis, simptomus, diagnozę, gydymą ir prevenciją.

Kas yra diskoidinis lupusas?

Diskoidinis lupusas erithematosus (DLE) yra odos lupuso forma, kuri paveikia odą. Žmonės, sergantys diskoidiniu lupusu, dažnai patiria apvalių žaizdų atsiradimą ant veido ar galvos odos. Kita diskoidinio lupuso pavadinimo versija yra lėtinis odos lupusas.

Lupuso tipai

Yra trys odos lupuso tipai, kiekvienas iš jų sukelia skirtingus odos bėrimus:

  • Diskoidinis lupusas: Sukelia apvalius odos pažeidimus, kurie gali atsirasti ant ausų, skruostų ar nosies.
  • Subakutinis odos lupusas: Sukelia žiedinius ar pleiskanojančius bėrimus, paprastai atsirandančius ant nugaros, krūtinės ar kaklo.
  • Aštrus odos lupusas: Žinomas dėl „drugelio“ bėrimo, kuris atrodo kaip saulės nudegimas ant skruostų ir nosies.

Kokie yra diskoidinio lupuso simptomai?

Diskoidinis lupusas sukelia apvalias, monetoms panašias žaizdas. Jos paprastai atsiranda ant galvos odos ir veido, tačiau gali pasirodyti ir kitose kūno vietose. Diskoidinės žaizdos dažniausiai nėra skausmingos arba niežtinčios, tačiau gali būti pleiskanojančios, storos arba raudonos. Kai žaizdos gyja, jos gali palikti randus arba odos spalvos pakitimus.

Kokios diskoidinio lupuso komplikacijos?

Jei diskoinis lupusas pažeidžia galvos odą, tai gali sukelti plaukų slinkimą. Jei ant galvos odos susidaro randas, plaukų slinkimas gali būti nuolatinis. Be to, ilgai trunkantis diskoinis bėrimas gali padidinti odos vėžio riziką. Diskoidinės žaizdos burnoje gali padidinti riziką susirgti plokščiųjų ląstelių karcinoma.

Diskoidinio lupuso priežastys

Ekspertai iki šiol nežino, kas sukelia lupuso, įskaitant diskodinį lupusą. Lupusas ir kitos autoimuninės ligos dažnai būna šeimyninės. Diskoidinio lupuso atsiradimo rizika yra didesnė, jei esate:

  • Moteris.
  • 15-44 metų amžiaus, ypač moterys 30-40 metų amžiaus.
  • Juodaodė (rizika juodoms moterims yra iki keturių kartų didesnė nei baltoms moterims).
  • Azijiečių, ispaniško ar vietinių amerikiečių kilmės.

Diskoidinio lupuso diagnozavimas

Diskoidinį lupusą gali diagnozuoti dermatologas. Dažniausiai dermatologas naudoja biopsijos tyrimą. Biopsijos metu dermatologas paima mažą odos mėginį ir siunčia jį į laboratoriją, kur specialistai jį apžiūri po mikroskopu. Tokiu būdu galima nustatyti, ar odos pažeidimai yra diskoinio lupuso, ar kitos būklės pasekmė.

Diskoidinio lupuso gydymas

Gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo. Gydytojas gali rekomenduoti šiuos vaistus:

  • Steroidiniai tepalai: Tokie kaip fluocinolono acetonidas (Synalar®) arba hidrokortizono butiratas (Locoid®) mažina uždegimą ir patinimą.
  • Priešuždegiminiai vaistai: Tokie kaip dapsone (Aczone®) arba mažos dozės metotreksatas (OtrexupTM, Rasuvo®) sumažina skausmą ir patinimą.
  • Antimalariniai vaistai: Pavyzdžiui, hidroksichlorokinas (Plaquenil®) padeda kovoti su nuovargiu, mažina bėrimus ir sumažina sąnarių skausmą.
  • Kalkineurino inhibitoriai: Tokie kaip takrolimus (Protopic®, Prograf®) arba pimekrolimus (Elidel®) mažina uždegimą slopinant imuninę sistemą.

Kaip išvengti diskoidinio lupuso paūmėjimų?

Apie 70% žmonių, sergančių odos lupusu, praneša, kad jų simptomai pablogėja po ultravioletinių (UV) spindulių poveikio. Jei sergate lupusu, turite imtis papildomų atsargumo priemonių:

  • Kiekvieną dieną naudokite plačios apimties apsaugos nuo saulės priemones su SPF 30 ar didesniu.
  • Venkite saulės spindulių, kai jie yra stipriausi, t.y., nuo 10 iki 16 val.
  • Apribokite laiką po fluorescencinėmis kaitrinėmis lempomis.
  • Nenaudokite įdegio lovų.
  • Nešiojate drabužius, kurie apsaugo nuo saulės, pavyzdžiui, ilgomis rankovėmis ir plačiais skrybėlėmis.

Gyvenimas su diskoiniu lupusu

Lupusas yra visą gyvenimą trunkanti būklė. Gydymas gali padėti daugeliui žmonių patirti simptomų palengvėjimą. Imantis atsargumo priemonių prieš UV spindulius, galite išvengti simptomų pablogėjimo.

Jei turite diskoinio lupuso, svarbu pasitarti su gydytoju dėl tolesnių veiksmų, pavyzdžiui, kaip išvengti diskoinio bėrimo atsiradimo ir kokie yra ankstyvieji odos vėžio požymiai.

Diskoidinis lupusas yra dažniausia odos lupuso forma, ir nors šios žaizdos dažnai nesukelia skausmo, jos gali padidinti odos vėžio riziką. Būtina riboti ultravioletinių spindulių poveikį, kad būtų išvengta diskoinio lupuso žaizdų atsiradimo.

Daugiau informacijos apie susijusias temas galite rasti straipsnyje Saulės Elektrinės: Kaip Pasirinkti Tinkamą Įrangą ir Apskaičiuoti Atsipirkimą.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *