Piranijos, dažnai laikomos agresyviomis žuvimis, iš tiesų yra įvairių rūšių gėlo vandens žuvys, priklausančios Serrasalmidae šeimai. Šios žuvys gyvena Pietų Amerikos upėse, ežeruose ir tvenkiniuose, ir nors jos dažnai vaizduojamos kaip plėšrūs žvėrys, jų mitybos įpročiai yra daug įvairiapusiškesni.
Pavadinimas “piranija” kyla iš vietinių Tupi tautų kalbos, kur pirá reiškia „žuvį“, o sainha – „dantis“. Tai taip pat naudojama apibūdinti žirkles. Taigi, pavadinimas iš esmės nurodo žuvį su aštriais dantimis.
Piranijos priklauso šeimai Serrasalmidae, kurioje yra ir kitų omnivorinių žuvų, tokių kaip pacai. Nors tradiciškai piranijomis laikomos keturios gentys – Pristobrycon, Pygocentrus, Pygopristis ir Serrasalmus, naujausi tyrimai rodo, kad šis sąrašas gali būti platesnis.
Piranijos dydis gali skirtis, tačiau dauguma rūšių užauga nuo 12 iki 35 cm ilgio. Didžiausia rūšis, raudonoji piranija (Pygocentrus nattereri), gali pasiekti net 50 cm ilgį. Piranijų dantys yra aštrūs ir pritvirtinti vienas prie kito, leidžiantys joms greitai ir efektyviai užpulti auką.
Piranijos dažnai laikomos plėšrūnais, tačiau jų dietos yra labai įvairios. Jos minta ne tik žuvimis, bet ir augalų medžiagomis, vaisiais, sėklomis ir netgi kitais gyvūnais. Piranijos dažnai gyvena grupėse, kurios suteikia joms apsaugą nuo natūralių priešų, tokių kaip kormoranai ir kaimanai.
Piranijos yra populiarios kaip maistas, o jų dantys naudojami kaip įrankiai. Jos taip pat dažnai laikomos akvariumuose, tačiau kai kuriose šalyse tai yra nelegalu. Priešingai populiariam įsitikinimui, piranijos paprastai nekelia pavojaus žmonėms, nors yra atvejų, kai jos gali pulti, ypač kai jaučia grėsmę.
Nors piranijų atakos žmonėms yra retos, jos gali įvykti, ypač kai vandens lygis nukrenta ir žuvų maisto šaltinis tampa ribotas. Dauguma atakų sukelia tik nedidelius sužalojimus, tačiau kai kuriais atvejais jos gali būti rimtesnės.
Piranijos dažnai apipintos mitais, kad per kelias minutes gali nušluoti žmogaus kūną. Nors šios žuvys turi galingus žandikaulius ir aštrius dantis, realybėje jos dažniausiai nekelia rimto pavojaus žmonėms.
Piranijos dažniausiai aptinkamos Amazonės baseine, Orinoko upėje ir kitose Pietų Amerikos vandens telkiniuose. Tačiau pasaulyje buvo pastebėta ir kitų piranijų rūšių, kurios galėjo būti išleistos netinkamose vietose, pavyzdžiui, Kaptai ežere Bangladeše.
Jei norite sužinoti daugiau apie piranijas, rekomenduojame perskaityti įdomius faktus apie šias žuvis.