Lietuvių kalbos pamokos lydi mus nuo mažens. Pradžioje rašome kelis sakinius apie šeimą ar draugus, o laikui bėgant, kai pasiekame vyresnes klases, mūsų užduotys tampa sudėtingesnės. Tokiu metu dažnai tenka rašyti samprotavimo rašinius, nagrinėjančius temas, kaip „Ar atlaidumas yra silpno žmogaus bruožas?“ arba „Ką reiškia būti įsipareigojusiam Tėvynei?“.
Kas yra samprotavimo rašinys?
Tai rašinio tipas, kuriame reikia analizuoti, samprotauti ir atskleisti savo nuomonę. Rašant tokį rašinį, svarbu atskleisti problemą ir ją išnagrinėti, remiantis vienu ar keliais privalomais autoriais. Taip pat galima pasitelkti asmeninę patirtį.
Samprotavimo rašinys paprastai susideda iš įvado, trijų dėstymo pastraipų ir išvadų.
Rašant įvadą, svarbu suprasti temą. Raktinių žodžių paieška ir jų prasmės išaiškinimas padeda suformuluoti pagrindinę mintį, į kurią toliau atsakysite dėstymo pastraipose. Šioje dalyje reikėtų nurodyti problemą, tačiau vengti argumentų arba minėti autorius. Taip pat rekomenduojama nenaudoti banalių pradžių, tokių kaip „dauguma“ ar „daugelis“.
Samprotavimo rašinį sudaro trys dėstymo pastraipos, kurių struktūra yra panaši:
Bendri patarimai dėstymo pastraipoms:
– Rašykite nuosekliai, analizuokite siužetą, o ne atpasakokite.
– Venkite moralizavimo ir nesiūlykite savo nuomonės.
– Argumentavimui skirkite pusę pastraipos.
Išvados rašomos užtvirtinant tekstą. Negalima kartoti dalinių išvadų ar minėti autorių. Naudokite perfrazuotas dalines išvadas ir apibendrinkite aktualumą ir vertę. Dažniausiai išvados pradedamos sakiniais, tokiais kaip „Apibendrindamas galiu teigti, jog…“.
Rašant samprotavimo rašinį, svarbu žinoti vertinimo kriterijus. Tai padės ne tik gauti gerą pažymį, bet ir puikiai išlaikyti lietuvių kalbos egzaminą. Vertinama temos supratimas, struktūra, nuoseklumas ir kūrinio analizavimas. Taip pat premijuojama aiški, sklandi kalba be gramatinių klaidų.
Prieš rašydami, apgalvokite temą, išsirašykite raktinius žodžius ir idėjas. Susirašykite autorius, kuriais galėtumėte remtis. Naudinga sudaryti rašinio planą. Neskubėkite rašyti galutinio varianto; pirmiausia rašykite juodraštį, o vėliau peržiūrėkite ir patobulinkite tekstą.
Tikimės, kad šie patarimai padės lengviau ir geriau parašyti samprotavimo rašinį. Daugiau informacijos apie rašinių rašymą ir struktūrą rasite čia.