2023 metų pabaigoje Lietuvoje buvo patvirtintos naujos minimalios mėnesinės algos (MMA) ir minimaliojo valandinio atlygio (MVA) normos, kurios įsigalios nuo 2024 metų. Nuo 2024 metų sausio 1 dienos MMA bus 924 eurai, o MVA – 5,65 euro. Šie pokyčiai atspindi Vyriausybės siekį užtikrinti geresnes darbo sąlygas ir atlygį darbuotojams, ypač nekvalifikuotiems.
Minimaliosios algos ir atlyginimai Lietuvoje nuolat keičiasi, siekiant prisitaikyti prie ekonominių sąlygų ir infliacijos. Štai kaip keitėsi MMA ir MVA per pastaruosius kelis metus:
Minimalus atlyginimas apima dvi pagrindines sudedamąsias dalis: minimalioji mėnesinė alga ir minimalusis valandinis atlygis. MMA yra fiksuota suma, kurią darbuotojas gauna už visą darbo mėnesį, o MVA – tai suma, kuri mokama už vieną darbo valandą. Šios normos taikomos visiems darbuotojams, dirbantiems nekvalifikuotą darbą.
Pagal Lietuvos darbo kodeksą, darbuotojų atlyginimai negali būti mažesni už nustatytas minimalias normas. Tai užtikrina, kad visi dirbantieji gautų bent minimalų atlyginimą už savo darbą, nepriklausomai nuo darbo tipo. Nekvalifikuoti darbuotojai, dirbantys paprastas užduotis, privalo gauti ne mažesnį atlyginimą nei nustatyta.
Jeigu darbuotojas dirba visą darbo laiką (40 valandų per savaitę), jis gauna MMA. Tačiau, jei dirba mažiau, atlyginimas skaičiuojamas proporcingai. Pavyzdžiui, darbuotojas, dirbantis 20 valandų per savaitę, gaus pusę MMA.
Norint apskaičiuoti valandinį atlyginimą, reikia padalinti metinį atlyginimą iš dirbtų valandų skaičiaus per metus. Pavyzdžiui, jeigu mėnesinis atlyginimas yra 840 Eur, metinis – 10,080 Eur, o dirbant 40 valandų per savaitę, per metus dirbama 2080 valandų. Taigi:
Valandinis atlyginimas = 10,080 Eur / 2080 valandų = 4.85 Eur
Vyriausybė gali keičiant MMA ir MVA dydžius, tačiau svarbu, kad bet koks pokytis būtų praneštas darbuotojams, ypač tiems, kurie dirba pagal kolektyvines sutartis, kuriose gali būti nustatyti didesni atlyginimai.
Jei darbo sutartyje nurodytas konkretus atlyginimo dydis, tai sutartis turi būti atnaujinta, kad atitiktų naujas minimalios algos normas. Tačiau, jei sutartyje tiesiog nurodyta, kad atlyginimas yra „Vyriausybės patvirtinta minimalioji mėnesinė alga“, keisti sutarties nereikia.
Nors naujos algos normos yra žingsnis į priekį, vis dar išlieka iššūkių, susijusių su atlyginimų didinimu ir gyvenimo sąlygų gerinimu. Darbdaviai turi užtikrinti, kad jų siūlomi atlyginimai atitiktų šias normas, o darbuotojai turi būti informuoti apie savo teises ir galimybes.
Darbuotojai gali pasinaudoti įvairiomis internetinėmis skaičiuoklėmis, kad apskaičiuotų savo valandinį atlyginimą, pavyzdžiui, Mėnesinio atlyginimo į valandinį atlyginimą skaičiuoklė.
Minimalioji mėnesinė alga ir minimalusis valandinis atlygis yra svarbūs įrankiai, užtikrinantys darbuotojų teisių apsaugą ir gyvenimo standartų gerinimą. Nuo 2024 metų MMA ir MVA augimas atspindi Lietuvos Vyriausybės pastangas gerinti darbo sąlygas. Vis dėlto, darbuotojai ir darbdaviai turi būti informuoti apie naujas taisykles ir reikalavimus, kad užtikrintų teisingą atlyginimą ir skaidrumą darbo rinkoje.